Lasten ja nuorten puhelimen päivystäjäkoulutus


Peruskurssit

Peruskursseja järjestetään kolmella päivystyspaikkakunnalla: Helsingissä, Jyväskylässä ja Oulussa. 

Päivystäjäkurssi on noin 40 tunnin mittainen.

Peruskurssin tavoitteena on antaa valmiudet erilaisten yhteydenottajien kohtaamiseen Lasten ja nuorten puhelimen ja netin palveluissa.

Kurssilla…

  • syvennytään lapsuuteen ja nuoruuteen kehitysvaiheina
  • perehdytään Lasten ja nuorten puhelimen ja netin palveluihin
  • pohditaan päivystäjän roolia MLL:ssa ja päivystäjänä jaksamista
  • harjoitellaan yhteydenottajan kohtaamista puhelimessa, nettikirjeissä ja chatissa.

Jos olet halukas tulemaan päivystäjäksi, ota yhteys sinua lähimpänä olevan paikkakunnan päivystysohjaajaan, niin hän kertoo sinulle lisää.

Voit myös täyttää hakemuskaavakkeen netissä, jolloin työntekijä ottaa Sinuun yhteyttä peruskurssin lähestyessä haastattelua varten.

Hakukaavake Helsinkiin
Hakukaavake Jyväskylään
Hakukaavake Ouluun

 


Seuraavat peruskurssit

Helsinki

Helsingin peruskoulutuksessa valitaan haastattelun yhteydessä ne kanavat, joiden päivystäjäksi aikoo kouluttautua. Kanavat ovat puhelin, nettikirjepalvelu ja chat. Päivystäjä valitsee 1-2 kanavaa ja osallistuu sen mukaan kanavakohtaisiin koulutuspäiviin.

Kaikille yhteiset koulutuspäivät:

Ke 13.9. klo 17.30-20.00
La 16.9.klo 9.00-15.30
Su 17.9. klo 9.00-15.30
Ti 14.11. klo 17.30-20.00 

Kanavakohtaiset koulutuspäivät:

​La 30.9. klo 9.00-15.30 Puhelin-päivä
Su 1.10. klo 9.00-15.30 Nettikirje-päivä
​La 7.10. klo 9.00-15.30 Chat-päivä

Lisätietoja eri kanavista

 

Jyväskylä

Jyväskylän peruskoulutuksessa valitaan haastattelun yhteydessä ne kanavat, joiden päivystäjäksi aikoo kouluttautua. Kanavat ovat puhelin, nettikirjepalvelu ja chat. Päivystäjä valitsee 1-2 kanavaa ja osallistuu sen mukaan kanavakohtaisiin koulutuspäiviin.

Kaikille yhteiset koulutuspäivät:

Ke 20.9. klo 17.00-20.00
La 23.9.klo 10.00-16.00 
Su 24.9. klo 10.00-16.00 
To 30.11. klo 17.00-20.00 

Kanavakohtaiset koulutuspäivät:

La 30.9. klo 10.00-16.00 Puhelin
​La 1.10. klo 10.00-16.00 Kirjepalvelu
La 7.10. klo 10.00-16.00 Chat

Lisätietoja eri kanavista

 

Oulu

Oulun peruskoulutuksesta vapaaehtoiset saavat valmiuden päivystää Lasten ja nuorten puhelimessa sekä vastata lasten ja nuorten netin nettikirjeisiin. Vapaaehtoisilla on mahdollisuus lisäkouluttautua myöhemmin myös chat-päivystäjiksi.

Ke 30.8. klo 17.00-20.00
La 2.9. klo 9.30-16.00
Su 3.9. klo 9.30-16.00
La 9.9. klo 9.30-16.00
Su 10.9. klo 9.30-16.00
To 19.10. klo 17.30-20.00

Lisätietoja eri kanavista


Meiltä saat lisätietoa lasten ja nuorten puhelimesta ja netistä, koulutuksista ja hakemuksista:

Helsinki
Päivystysohjaaja Laura Pilkama p. 075 3245 514, 046 9209 820 laura.pilkama@mll.fi
Päivystysohjaaja Johanna Laine p. 075 3245 511, 050 348 3803 johanna.laine@mll.fi

Jyväskylä
Aluevastaava Johanna Kujanen, p. 075 3245 431, 040 752 2203, johanna.kujanen@mll.fi
Päivystysohjaaja Pauliina Lyttinen, p 075 3245 433, 050 325 0139, pauliina.lyttinen@mll.fi 

Oulu
Aluevastaava Maarit Väyrynen, p. 075 3245 435, 040 731 9440, maarit.vayrynen@mll.fi
Päivystysohjaaja Nina Jolma, p. 075 3245 434, 050 325 0138, nina.jolma@mll.fi

Suunnittelija Heidi Holappa, p. 075 3245 515, 046-921 3092 heidi.holappa@mll.fi

Lisätietoa Lasten ja nuorten puhelimen ja netin toiminnasta.