Siirry sisältöön

Koulurauhan teema muistuttaa: yhteishenki syntyy teoista

Kouvolassa julistetaan valtakunnallinen Koulurauha torstaina 20.8. teemalla Yhteishengen puolesta! Oppilaiden suunnittelema tapahtuma nostaa esiin sen, että turvallinen kouluarki rakentuu pienistä teoista, muiden huomioonottamisesta ja siitä, ettei ketään jätetä yksin.

Koulurauhatyöryhmään kuuluvat kouvolalaiset oppilaat ovat valinneet tämän vuoden teemaksi Yhteishengen puolesta! – För gemenskapen!. Se kiteyttää jotain tässä ajassa koskettavaa: yhteenkuuluvuus ei ole itsestäänselvyys, vaan yhteinen valinta, jossa jokaisen osallistuminen on tärkeää.

– Voi vaikka kehua jotakuta tai huomioida muita. Ja että ei jätetä ketään yksin, vaan otetaan kaikki mukaan, miettii Jade Sipola, 15, Naukion yhtenäiskoulusta.

Kouvolalaisista oppilaista koostuva Koulurauha-työryhmä on valmistellut valtakunnallista julistustapahtumaa koko edellisen lukuvuoden. Oppilaat ovat itse kirjoittaneet julistustekstin, valinneet teeman ja suunnitelleet kouluille tehtäviä, joiden avulla yhteishenkeä rakennetaan läpi koko lukuvuoden. Yhteishenki rakentuu arjen pienistä teoista. Hyvä ilmapiiri vaatii jatkuvaa työtä koko kouluyhteisöltä: ystävällisyyttä, toisten huomioimista, kuuntelemista, arvostamista ja avuliaisuutta.

Koulujen kiusaamisen vastainen työ tarvitsee tuekseen vahvaa yhteisöllisyyttä. Tuoreimman Kouluterveyskyselyn (2025) mukaan lähes joka kymmenes perusopetuksen oppilas kokee kiusaamista viikoittain. Samalla kehityksessä on myös myönteisiä merkkejä: oppilaiden ja opettajien väliset suhteet ovat vahvistuneet, ja yhä useampi oppilas kokee, että opettajat ovat kiinnostuneita heidän kuulumisistaan.

– Hyvä yhteishenki on arjen tekoja ja vastuunottamista – sitä, että huomioimme toinen toisemme, emmekä jätä ketään yksin. Koulurauha on meidän kaikkien yhteinen asia, johon jokainen voi vaikuttaa, painottaa poliisiylijohtaja Ilkka Koskimäki. Poliisihallitus on yksi Koulurauha-ohjelman yhteistyökumppaneista.

– Yhteishenki ei ole vain mukava lisä, se on turvallisuutta. Kun oppilas kokee olevansa osa yhteisöä, hänellä on rohkeutta olla oma itsensä, kertoa vaikeista asioista ja ottaa muita mukaan. Koulurauha on parhaimmillaan juuri tätä: konkreettinen muistutus siitä, että jokainen meistä rakentaa sitä ilmapiiriä, jossa lapset ja nuoret kasvavat, toteaa lasten ja nuorten osallisuuden kehittämispäällikkö Paula Aalto Mannerheimin Lastensuojeluliitosta.

Koulurauha-ohjelma ei pääty julistuspäivään, vaan jatkuu koko lukuvuoden ajan kouluissa eri puolilla Suomea. Valtakunnallinen Koulurauha julistetaan nyt jo 36. kerran.

Lukuvuoden 2026–2027 valtakunnallinen Koulurauha julistetaan torstaina 20.8. kello 10–11 Kouvolasta MLL Areenalta (Huovihongantie 5). Ohjelmassa on Koulurauhan julistuksen lisäksi oppilaiden esityksiä, tasavallan presidentin tervehdys, poliisin puheenvuoro sekä tähtiartistina Maustetytöt.

Tapahtuma striimataan, ja sitä voi seurata kouluissa ja kodeissa ympäri maan. Verkkolähetys on nähtävissä Yle Areenassa. Linkki löytyy Koulurauhan verkkosivuilta: www.mll.fi/koulurauha.

Koulurauha-vanhempainilta järjestetään Valkealan yhtenäiskoululla 20.8. klo 18–19.30. Tapahtuma striimataan Yle Areenassa. Lisätiedot: https://vanhempainliitto.fi/tapahtumakalenteri/koulurauha-vanhempainilta/

Medialle

Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan valtakunnallista Koulurauhan julistusta paikan päälle. Tilaisuuteen saapuvia toimittajia ja kuvaajia pyydetään ilmoittautumaan viestinnän asiantuntija Minna Närhilälle viimeistään 19.8. klo 12 osoitteeseen minna.narhila@mll.fi tai numeroon 050 472 8585.

Lisätietoa ja kuvia medialle verkkosivuilla www.koulurauha.fi/medialle ja julistusteksti eri kielillä www.koulurauha.fi/kouluille.

Koulurauha julistetaan aina lukuvuoden alussa niin, että tapahtumapaikka vaihtuu vuosittain. Valtakunnallinen Koulurauhan julistus on oppilaiden suunnittelema: oppilaista koostuva työryhmä suunnittelee julistustekstin, julistustapahtuman ja teemaa tukevia tehtäviä kouluille.

Koulurauhan tavoitteena on edistää hyvää ilmapiiriä, turvallisuutta ja yhdessä tekemistä sekä lisätä iloa ja intoa koulutyöhön kaikissa Suomen kouluissa.  

Koulurauha-ohjelma toteutetaan yhteistyössä Mannerheimin Lastensuojeluliiton, Poliisihallituksen, Opetushallituksen, Folkhälsanin ja Suomen Vanhempainliiton kanssa. Se on vahvistanut koulujen hyvää ilmapiiriä ja turvallisuutta jo vuodesta 1990 lähtien.

Kuva: Markus Råman

 

Aiheeseen liittyvät

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Huomioithan, että kommenttisi julkaistaan tarkistuksen jälkeen.

Takaisin ylös