Ammattilaisten aamukahvit 8.11.2024, Digitutkijat
- 8.11.2024 klo 08:30 - 09:00
- Verkossa
Ammattilaisten aamukahveilla tarjoamme noin kerran kuussa puolen tunnin napakan tietoiskun tai minikoulutuksen. Aamukahvit ovat avoimia kaikille lasten, nuorten ja perheiden kanssa työskenteleville. Järjestämme aamukahvit perjantaisin klo 8.30–9.00 Teamsissä.
Perjantain 8.11.2024 aihe
Digitutkijat – Mediataitoja neljäsluokkalaisille ympäri Suomen
Miten käyttää älylaitteita turvallisesti ja vastuullisesti niin, että kaikilla kivaa? Mistä tunnistaa riskejä ja vaaranpaikkoja? Entä millaiset valinnat tukevat lapsen hyvinvointia digipelien ja sosiaalisen median maailmassa? Näitä kysymyksiä 4. luokkalaiset pohtivat maksuttomissa Digitutkijat-työpajoissa ympäri Suomen.
Digitutkijat on MLL:n ja Suomen kulttuurirahaston yhteinen mediakasvatushanke, joka tukee kotien ja koulujen mediakasvatusta. Tervetuloa kuulemaan työpajoista sekä lasten ajatuksista mediaan ja hyvinvointiin liittyen.
Jenni Nevala, Mediakasvatuksen asiantuntija, MLL.
Tässä alla linkki 8.11. Teams-aamukahveille
Liity tietokoneella tai mobiilisovelluksella
Liity kokoukseen napsauttamalla tästä
Ilmoittaudu aamukahvilistallemme ja saat linkin seuraaville kahveille suoraan sähköpostiisi. Jos olet jo aiemmin ilmoittautunut aamukahvilistallemme, Teams-kutsut tulevat sinulle automaattisesti.
Tutustu syksyn muihin aamukahviaiheisiin